Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy
Jak na vánoční stravu bez přejídání

Začíná to mikulášskou nadílkou a končí novoročním obědem a naším konstatováním, že jsme letos o Vánocích opět přibrali. Svátky klidu a míru jsou spojeny s hojnosti jídla a pití a gaučovou pohodou. Jak tuto kombinaci přetvořit do lepšího dárečku, než je větší konfekční velikost? To si můžete přečíst v článku od nutriční terapeutky Petry Kuřátkové.

Mgr. Petra Kuřátková

Petra je vystudovanou nutriční terapeutkou a specializuje se na výživu dětí a matek. Ve své online poradně se věnuje klientům s potravinovými alergiemi/intolerancemi, problémami s prospíváním nebo naopak obezitou, příjmem potravy, vybíravým stravováním nebo radí, jak na příkrmy. Spolu s manželem vyvinula mobilní aplikaci BabyDiary&Tracker pro zaznamenávání kojení, příkrmů a jejich tolerance a jiných aktivit miminka. Poznat jí můžete i z instagramu @nutrimamma, kde boří mýty ve stravě nejen dětí a píše průvodce dětským stravováním. Je mámou 2-letého jedlíka, a prostřednictvím psaní receptů inspiruje ostatní rodiče k pestré a vyvážené stravě.

1. Rádoby zdravé alternativy

 

K Vánocům neodmyslitelně patří tradiční jídlo, které nebývá dvakrát fit. Přemýšlet nad tím, jak nahradit majonézu v bramborovém salátu nebo jak usmažit kapra bez smažení ale nemusí být ta správná cesta. Většina alternativních receptů nepoužívá vhodné tuky nebo klasický řepný cukr nahrazují medem a sirupy, což je v kontextu kalorii pořád jedno a to samé. Ve výsledku může být tak lowcarb cukroví dokonce kaloričtější než to klasické. A i kdyby ne, pochutnáte si na něm? Vyladěné recepty bez přidaného cukru nebo másla vám nezachrání měsíce špatných stravovacích návyků, ale stejně tak vám vánoční klasika plná cukru a tuků nezkazí léty budovanou figuru. Záleží však na vašem postoji. Pokud se budete řídit heslem „Teď si dopřeji a hlídat se začnu v novém roce“, bude to vést k zbytečnému přejídání, které se pak může projevit na váze i kondici. Pokuste se myslet v kontextu „všeho s mírou“ celoročně a můžete si pak dopřát i tradiční recepty.

 

2. Požitek z jídla neroste s jeho množstvím

 

Že se o Vánocích přejídáme? Vždyť vůbec nemusíme. Stačí si jen hlídat velikost porce. Namísto řízku přes celý talíř a tuny bramborového salátu dozajista k pocitu nasycení postačí menší porce. Vyzkoušejte třeba menší talíře, které opticky zaručí, že se najedí i oči. Menší přiměřená porce vypadá daleko lépe na menším talíři než na velkém jak pro krále. A pokud vás neustále láká cukroví, schovejte ho a nemějte ho na očích. V případě potřeby vytáhněte pouze pár kousků, které sníte. Mnohem lépe tak uhlídáte snězené množství.

 

3. Nejezte, když nemáte chuť

 

Rada, kterou využijete především na návštěvách, kde se často jí z povinnosti. Pokud babičku nechcete urazit, klidně si nabídněte na ochutnání, ale nemusíte se toho přejíst! Asertivně další porce odmítněte.

 

4. Jezte pravidelně, ale ne pořád