Jak pěstovat bylinky?

Bylinky jsou úžasnými rostlinami. Nejen, že nám zpříjemní pohled na balkón či zahradu, ale také je lze bohatě využít v kuchyni pro přípravu jídel a nápojů. Pěstování bylinek doma není nic složitého, když víte, jak na to. První, co byste si měli rozmyslet je to, zda si chcete bylinky vypěstovat od semínka anebo si koupíte už sazeničky, které jen přesadíte právě do truhlíku na balkón či do záhonu na zahradu. Pokud zvolíte ten první způsob, je to i skvělá zábava pro děti. Přečtěte si postup výsevu i jak se o rostlinky starat poté podle blogerky Kateřiny Jaškové.

Kateřina Jašková je máma dvou holčiček, food blogerka a fotografka. Katka z blogu milluji.cz se zaměřuje na zdravé a vyvážené recepty, které v kuchyni zvládne každý vytížený rodič. Je zastáncem kvality a jednoduchosti. Kromě receptů píše také o lifestylových tématech souvisejích s jídlem a zdravým životním stylem.

Výsev:

Výsev je dobré dělat od poloviny února až do konce března, abyste bylinky mohli v průběhu dubna přesadit ven. 

 

Co je k výsevu potřeba:

- kelímky od jogurtů

- větší plastová miska nebo tácek s vysokými okraji

- substrát určený pro výsev

- semínka bylinek

- konvička na vodu

- rozprašovač

POMŮCKY PRO KAŽDÉHO ZAHRADNÍKA

SEMÍNKA PRO VÝSEV

POSTUP

1) Dna kelímků propíchejte nožem, aby mohla odtékat voda. Kelímky pak naplňte substrátem. Nahoře nechte místo. Kelímky položte to misky či na tácek a substrát ve všech kelímcích zalijte vodou. 

 

2) Nyní do každého kelímku nasypte semínka zvolené bylinky. Nebojte se nasypat semínek do kelímků více, ale zase to nepřehánějte. Pokud máte semínka velmi malá, nasypejte je tam přiměřeně, pokud jsou semínka větší a vy je můžete vzít po jednom do ruky, vysejte jich do kelímků jen 2 nebo 3.

 

3) Poté semínka zasypejte opět substrátem, ale opravdu jen trošku, platí zde, že výška vrstvy by měla být 2x větší než velikost semínka. 

 

4) Nakonec hlínu postříkejte vodou rozprašovačem. Dělá se to proto, aby se semínka nevyplavila. Pokud si nejste jistí, zda bylinku poznáte, na kelímky napište, co se v nich ukrývá.

 

Kelímky pak můžete zakrýt igelitem. Semínka zalívejte zespod do misky a roste je pomocí rozprašovače. Ideální podmínky pro vyklíčení jsou – světlo, teplota nad 20 stupňů Celsia a vlhkost – substrát nesmí vyschnout. Do 14 dnů by měly bylinky vyklíčit. Přesadit do větších květináčů či do truhlíku je vhodné ve chvíli, kdy se porost zahušťuje a rostlinkám začne být těsno. To poznáte tak, že jsou na rostlince první dva lístky krásně vyvinuté a začíná se dotýkat druhé rostlinky.

 

 

 

 

 

 

 

 

PŘESAZENÍ BYLINKY

Květináč či truhlík naplňte substrátem – ideální je použít substrát přímo pro bylinky. V místech, kam chcete umístit rostlinku, udělejte důlek. Poté rostlinku opatrně vytáhněte za lístky z jogurtového kelímku. Můžete si pomáhat například příborovým nožem a uvolňovat jím v půdě kořínky. Když rostlinku vytáhnete, položte ji do důlku v květináči či truhlíku až po děložní lístky, a přimáčkněte k ní substrát. Bylinku pak zalijte.

Stejným způsobem přesadíte sazeničky bylinek, které jste koupili již předpěstované. ☺

 

PĚSTOVÁNÍ BYLINEK

Pokud chcete bylinky umístit ven, dát na balkón či přesadit do záhonu na zahradu, je potřeba na to bylinky připravit tzv. otužováním. To znamená, že budete dávat bylinky týden ven jen na den. Na noc je opět schováte domů. Další tři dny je nechte venku i přes noc, pokud tedy nebudou noční či ranní mrazíky. Po deseti dnech by měly být připravené na to, abyste je venku nechaly na stálo. Ideální měsíc na to umístit bylinky ven, je květen.

Dejte pak pozor na to, aby bylinky nebyly vystaveny celý den slunci, to hrozí především na balkónech orientovaným na jih. Snažte se je tedy umístit spíše do stínu, popřípadě je v létě něčím zastínit. Já mám bohužel balkón také orientován na jih a přes léto tam celé dny svítí ostré sluníčko. To bylinky prostě nezvládají a už několik mi takto uhynulo. Bylinky pravidelně zalévejte, ale nepřemokřujte je. Substrát by měl být nicméně stále vlhký, ale v podmisce by neměl být velký přebytek vody. V letních měsících substrát rychle vysychá, takže je můžete zalévat jak ráno, tak večer. Bylinky lze přihnojovat hnojivem určeným přímo pro bylinky, dle mé zkušenosti to ale není moc potřeba, protože pokud mají vše, co potřebují, rostou skoro samy.

Na zimu doporučuji dát bylinky trvalky opět domů, popřípadě je zazimovat. Obalte je polystyrenem a nezapomeňte je i v zimě zalévat, opět jen tak, aby byl substrát vlhký.

JAKÉ BYLINKY SPOLU A JAKÉ URČITĚ NEKOMBINOVAT ?

Ne všechny bylinky jsou vhodné ke kombinování do jednoho truhlíku. Některé bylinky se mohou navzájem krásně obohacovat a nejen s dalšími bylinkami, ale i s některou zeleninou. Jiné bylinky mají úplně jiné požadavky a v jednom truhlíku se prostě nesnesou. 

Kombinovat spolu můžete obecně vlhkomilné bylinky a suchomilné. Mezi vlhkomilné patří petrželka, pažitka, libeček, kopr, ale také koriandr. Tyto bylinky mají rády rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci či v polostínu. Suchomilné bylinky, jako je bazalka, šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano a saturejka naopak milují slunce a sušší půdu. Bazalku můžete kombinovat i do truhlíku s rajčaty. Mátu a meduňku je lepší pěstovat samostatně, protože se dost rozpínají, takže potřebují dostatek prostoru.

Doufám, že po přečtení všech mých rad jste došli k závěru, že pěstování bylinek vážně není žádná věda a zkusíte si společně s dětmi doma vypěstovat svou malou zahrádku. Věřte mi, že budou nadšené, až uvidí rostlinky vyklíčit a stejně tak je bude bavit bylinky pravidelně zalévat.