Velikonoce podle blogerky

Zveme vás na velikonoční návštěvu! Nakoukněte k blogerce Kateřině Jaškové, jak slaví Velikonoce u nich doma. V článku se dozvíte nejen to, jaké zvyky se svými dvěma malými holčičkami a rodinou dodržují, ale i tipy na barvení vajec nebo velikonoční pečení. Tak račte! Velikonoční počteníčko na vás už čeká.

divider
 

Kateřina Jašková je máma dvou holčiček, food blogerka a fotografka. Katka z blogu milluji.cz se zaměřuje na zdravé a vyvážené recepty, které v kuchyni zvládne každý vytížený rodič. Je zastáncem kvality a jednoduchosti. Kromě receptů píše také o lifestylových tématech souvisejích s jídlem a zdravým životním stylem.

divider
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdobení vajíček s dětmi

Co se týče velikonočního tvoření, se starší dcerou moc rády barvíme a zdobíme vajíčka. Jsou jí 4 roky, takže zdobení není nijak precizní, ale důležité je, že si u toho užijeme skvělou zábavu. Vajíčka barvíme klasicky pomocí potravinových barev určených na barvení vajíček. Nejlepší jsou samozřejmě vajíčka bílá, protože ty se pak krásně zbarví. Barvení pomocí potravinových barev není vůbec nic složitého. Já to dělám tak, že ohřeju vodu, naliju do jednotlivých mističek 250 ml, přidám 2 polévkové lžíce octa a do každé mističky přidám barvivo, které rozmíchám. Poté společně s dcerkou pomocí polévkové lžíce vkládáme uvařená vajíčka do mističek s barevnou vodou a vajíčka v nich necháme cca 1 minutu. Vajíčka poté opatrně vyndáme a necháme okapat – každou barvu na jiném talíři, aby se sebe různě barevná vajíčka nedotkla a nezabarvila se od sebe. Okapaná vajíčka pak otřeme papírovou utěrkou do sucha a zdobíme nálepkami. Je to za mě jeden z nejjednodušších způsobů, které ale zvládne každé dítě od 3 let. Vůbec nevadí, že jsou nálepky nalepeny spíš náhodně než nějak precizně. Důležité pro mne je, že z toho má moje dcera radost a užijeme si společnou chvilku. Vajíčka pak uchovávám v lednici do Velikonočního pondělí. 

 

divider

Tipy na velikonoční pečení

Vzhledem k tomu, že milujeme sladké a já ráda peču, nesmí u nás doma chybět nikdy velikonoční mazanec a beránek. Já osobně miluju klasický kynutý mazanec, ale pokud si na kynuté těsto netroufáte, báječný mazanec je i z tvarohového těsta s kypřícím práškem. Na beránka mám pak svůj osvědčený recept s praženým kokosem a citrónovou kůrou, který je úžasně vláčný. Naše rodina nemá ráda suché piškotové buchty, takže do těsta často používám olej nebo i kefír či podmáslí. Tyto suroviny vždy zaručí úžasnou vláčnost. Schválně zkuste do všeho tradičního receptu místo mléka použít kefír či podmáslí. Důležité je také nepéct beránka dlouho, protože když se přepeče, může pak právě působit suchým dojmem. Mazanec peču na víkendovou snídani a beránka až na Velikonoční pondělí. 

 
divider

Velikonoční tradice u nás doma

Když jsem byla dítě, Velikonoce se u nás doma slavily tradičně. Pekly se jidáše, mazanec i beránek, zdobily jsme s mamkou i babičkou vajíčka, dělala se velikonoční výzdoba. Velikonoční pondělí jsem ale vyloženě nesnášela. Nejen, že jsem si ráno nemohla přispat, protože hned od brzkého rána k nám chodili koledníci a já jim musela chodit otevírat, ale navíc jsem ze srdce nesnášela šmigrust a vystrkovat zadek mi vždy přišlo lehce potupné. O něco více se mi líbí americké pojetí Velikonoc, kdy děti bez ohledu na pohlaví hledají schovaná velikonoční vajíčka a dobrůtky, které jim poschovával velikonoční zajíček. Nicméně žijeme v Česku, a tak sama chci, aby moje děti slavily Velikonoce tak, jak jsme v naší krajině zvyklí. Přeji si ale, aby je moje dcery slavily rády, a už odmala se jim Velikonoce snažím přizpůsobit a zpříjemnit.

Mám dvě dcery ve věku 1 a 4 roky, tudíž s tradicemi začínáme a je mi jasné, že se postupem času budou ještě trochu vyvíjet. Doma nejsme věřící, takže Velikonoce nepojímáme křesťansky, ale spíše je vnímáme jako příchod jara, probouzení přírody, veselí a chceme si je užít. První, čím osobně začínám, je velikonoční výzdoba. Náš interiér se promění do barev, ve váze nám dělá radost zlatý déšť, narcisy a tulipány, nábytek zdobí velikonoční dekorace zajíčků a vajíček a nechybí ani pomlázka se stužkami. Na Zelený čtvrtek dodržujeme něco zeleného k jídlu, většinou jsou to zelené palačinky nebo krémová polévka v této barvě a my s manželem si nenecháme ujít zelené pivo.

A jak vypadá naše Velikonoční pondělí s malými dětmi? Ráno vstaneme, posnídáme beránka, a buď jedeme na výlet, nebo jdeme na společnou procházku do přírody. Odpoledne pak navštěvujeme moji babičku, kde všechny děti dostávají velikonoční výslužku, která obsahuje různé čokoládové dobrůtky za to, že řeknou básničku a všichni si pak užijeme společně strávený čas.