Milí zákazníci, poptávka po naší službě se dramaticky zvyšuje. Abychom mohli obsloužit ještě více zákazníků, omezujeme počet objednávek na jeden den na osobu. Počet položek nákupu je pak omezen na 35. Rušíme možnost platby v hotovosti a stravenkami, výjimku mají pouze senioři a ZTP. Plaťte prosím předem platební kartou. Současně pozastavujeme vracení nákupních tašek a zákazníky v karanténě prosíme, aby nám nevraceli vratné obaly. Všechny Vás moc prosíme o trpělivost a shovívavost. Děkujeme Vám.

Kokos mladý ořezaný

1 ks
79,90 Kč 79,90 Kč/ks
Země původu: Thajsko,

Kokosový ořech je druh ovoce s tvrdou skořápkou na povrchu, bílou dužinou a kokosovou vodou, kterou obsahuje uvnitř. Roste na kokosových palmách, převážně v tropech. Je to vydatný zdroj energie, v potravinářství se setkáme s kokosovým olejem, kokosovým mlékem, kokosovou smetanou, kokosovým máslem, kokosovým cukrem a kokosovou moukou, která je základní potravinou pro velkou část světové populace. Ze zkvašeného kokosového mléka se vyrábí lihovina zvaná arak.
Složení dřeně kokosového ořechu se mění se stupněm její zralosti. U nezralého ovoce (6 až 7 měsíců) je želatinová, obsahuje velké množství vody a má nižší nutriční hodnotu. Dozráváním dřeň tvrdne, ztrácí vodu a výživné látky se více koncentrují. V této fázi je bohatá na sacharidy, proteiny a minerální soli, zejména hořčík, vápník a fosfor. Nejvíce zastoupenou živinou v kokosu jsou tuky, které tvoří třetinu hmotnosti zralého ořechu. Kokosová voda a kokosové mléko jsou téměř stejně bohaté na minerály jako samotná dřeň, ale neobsahují žádné tuky.

Použití

Pro navrtání kokosu použijte otevírák mladých kokosů, případně osekejte špičku ostrým nožem.
Voda z čerstvého kokosu je jemně nasládlá a osvěžující. Je to také ten nejlepší iontový nápoj, protože je zcela přírodní a hlavně neobsahuje žádné další cukry ani umělá sladidla. Kokosová dužina je používána čerstvá, jako ozdoba dezertů, přísada do salátů i k výrobě slaných exotických pokrmů. Lze ji nakrájenou přidat k masu a rýži či do orientálních masových směsí.
Krémová kokosová smetana: dužnina z 1 mladého kokosu, 0,6 litru kokosové nebo filtrované vody, 3 – 6 datlí nebo 2 lžíce medu na oslazení ( může a nemusí být) - všechny ingredience vložte do mixéru, zamixujte a je hotovo.

Skladování

Skladování kokosu je možné v chladničce nebo jiném, dostatečně chladném místě.

Složení

Kokos