Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E525 - Hydroxid draselný

Charakteristika

Bílé nebo skoro bílé pecičky, vločky, roubíky, odlitky a podobně. Považuje se za bezpečný. Hydroxid draselný má obdobné použití jako Hydroxid sodný, navíc je zdrojem draslíku.

Použití

Používá se ke korekcím kyselosti výrobků, nebo jako pomocná látka ke zpracování potravin. Pomáhá zpracovávat surové kávové plody, uplatnění najde i při výrobě instantních čajů a přísad z mléka. Výjimečně se používá k přeměně zbytků bílkovin v koření a ke snadnějšímu loupání brambor. Používá se také pro získání barvy ze semen Annatto (používaných převážně v mexické nebo karibské kuchyni - mají výraznou žlutou až oranžovou barvu), nebo jej lze využít na zabránění růstu rohů u telat.

Výroba

Vyrábí se hydrolýzou vodného roztoku KCl.

Nežádoucí účinky

Množství hydroxidu draselného přijímaného v potravě není nebezpečné. KOH je nebezpečný pouze při přímém styku – tedy v průmyslu. Nebezpečí jsou vystaveni pracovníci potravinářství, kterým při styku s pokožkou může způsobit popáleniny, puchýře nebo jiné poškození pokožky. Při práci s ním je nutno dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na obalu, pracovním návodu nebo v bezpečnostním listě (výrobce má povinnost je zdarma poskytovat uživatelům – většinou na internetu). Při vnitřním požití může vyvolat krvácení. Vyjmenovaná rizika neplatí pro potraviny, které jej obsahují, ale pro přímý kontakt.

Zdroje informací

  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/1999link ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček