Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy
Péče o zadeček miminka

Díky minulému článku o plenkách už víte, jak vybrat tu správnou, nebo jaké jsou rozdíly mezi jednorázovými a látkovými. Jenže pak je tady ta další část přebalování, o které už se ve slušné společnosti nemluví nahlas – čištění a péče o zadeček. My si ale na nějaké formality hrát nemusíme a tak vám společně s dětskou lékařkou MUDr. Terezou Sochorovcovou vysvětlíme, zač je toho ta správné péče o dětskou prdelku.

Tereza je máma na plný úvazek, dětská lékařka a autorka blogu www.lecimdeti.czkterá miluje svoji práci a svého ročního syna Alberta. A jak sama říká, když se stala maminkou, tak se její pohled na některé lékařské „poučky“ docela změnil. Můžete se proto těšit na rady a tipy, které jsou vyzkoušené v praxi, ale jsou v pořádku i z lékařského hlediska. Vyznává zdravý životní styl a studuje funkční medicínu a výživu. Než odešla na mateřskou, působila na Dětském oddělení v Uherskohradišťské nemocnici. Kontaktovat ji můžete také na jejím Instagramu @lecimdeti.

Čistím, čistíš, čistíme

Plenky dobře těsní, což má za následek zvýšení vlhkosti kůže, a pak dochází ke změnám pH kožního povrchu, což zase může vést k maceraci rohové vrstvy kůže. Ufff. Proto se každý rodič bojí opruzenin u svého miminka. Jak jim předcházet? Velmi důležité je časté přebalování, což pomůže v ochraně citlivé dětské pokožky před agresivním působením moči a stolice (amoniak z moči, enzymatické působení ze zbytků stolice). Čím kratší dobu bude působení exkrementů na citlivou dětskou pokožku, tím je menší pravděpodobnost, že k poškození kůže dojde. Důsledná péče o plenkovou oblast je tak nejlepší prevencí vzniku opruzenin a infekce kůže. Pokud je kůže oslabená, tak do ní velice jednoduše pronikne kvasinka.

Vyhrnout rukávy, jde se na to!

  • K pečlivému očištění stačí pouze tekoucí voda a žínka.
  • Komfortní jsou jednorázové ubrousky, ideálně však bez parfemace
  • Doporučuji ubrousky jen s vodou nebo mandlovým a kokosovým olejem.
  • Vhodné jsou i tkaniny Perlan nebo Savánek – namočené ve vodě s olejem.
  • Nejde jen o zadeček – důkladně se musí umýt i okolí a všechny kožní záhyby.
  • Po osušení kůže naneste krém proti opruzeninám – ideálně s obsahem oxidu zinečnatého.
  • Oxid zinečnatý vytváří ochrannou vrstvu a zabraňuje dalšímu dráždění.

Rohlík doporučuje