Fenykl 1 ks

cca 0,99 kg

cca

 69,04 Kč 69,90 Kč/kg
Země původu: Česká republika, Německo, Holandsko,

Fenykl má lehce štiplavou, nasládlou chuť připomínající anýz. 

Použití

Svrchní listy, do kterých je bulva zabalena, bývají tužší. Podobně jako fenyklové řapíky se hodí do polévky, které dodají chuť i vůni. Bílá bulva uvnitř je křehká a chutná i zasyrova, stejně tak i jemné zelené lístečky fenyklu. Lékořicová vůně a chuť syrového fenyklu je výrazná, po tepelné úpravě je aroma jemnější a chuť sladší.

Bulvičky můžete rozpůlit nebo rozebrat na lístky a dusit či zapékat, jsou výtečné s dalšími druhy zeleniny i s masem. Poslouží i jako výtečná dietní příloha, hodí se především k rybám. Do salátů se fenykl používá tence nakrájený, plátky můžeme pro zjemnění chuti a zachování barvy předem namočit do citronové šťávy. Dobře se kombinuje také s petrželí a tymiánem a citrusovými plody.

Nechte se inspirovat recepty od Romana Vaňka! Fenykl můžete využít např. v receptu na fenyklový salát s pomerančem nebo vepřová krkovice s fenyklem a pomeranči.

Skladování

Bulvy a stonky s listy uchovávejte zabalené ve vlhké utěrce nebo v sáčku a uložené v chladničce. Dlouhodobé skladování není vhodné, hlíza rychle vadne.