Fenykl 1 ks

cca 0,7 kg
cca 62,71 Kč 89,90 Kč/kg
Země původu: Itálie,

Fenykl má lehce štiplavou, nasládlou chuť připomínající anýz. 

Použití

Svrchní listy, do kterých je bulva zabalena, bývají tužší. Podobně jako fenyklové řapíky se hodí do polévky, které dodají chuť i vůni. Bílá bulva uvnitř je křehká a chutná i zasyrova, stejně tak i jemné zelené lístečky fenyklu. Lékořicová vůně a chuť syrového fenyklu je výrazná, po tepelné úpravě je aroma jemnější a chuť sladší.

Bulvičky můžete rozpůlit nebo rozebrat na lístky a dusit či zapékat, jsou výtečné s dalšími druhy zeleniny i s masem. Poslouží i jako výtečná dietní příloha, hodí se především k rybám. Do salátů se fenykl používá tence nakrájený, plátky můžeme pro zjemnění chuti a zachování barvy předem namočit do citronové šťávy. Dobře se kombinuje také s petrželí a tymiánem a citrusovými plody.

Nechte se inspirovat recepty od Romana Vaňka! Fenykl můžete využít např. v receptu na fenyklový salát s pomerančem nebo vepřová krkovice s fenyklem a pomeranči.

Skladování

Bulvy a stonky s listy uchovávejte zabalené ve vlhké utěrce nebo v sáčku a uložené v chladničce. Dlouhodobé skladování není vhodné, hlíza rychle vadne.